1.17.2009

Powstawanie zorzy


Jak powstaje zorza polarna?

Zjawisko powstawania zorzy nie jest do końca wyjaśnione. Wiadmo, że jest związane z aktywnością słoneczną. Podczas rozbłysków na Słońcu do Ziemi docierają protony i elektrony(tak zwany wiatr słoneczny), zatrzymywane przez pole magnetyczne(naszego globu), w pewnym momencie zawracają i z rosnącą energią zderzają się, w górnej części atmosfery, z atomami gazów (głównie z tlenem - światło zielone i azotem - światło czerwone) czego skutkiem jest świecenie.

Szczegółowe informacje na temat najnowszych badań o powstawaniu zorzy: http://news.astronet.pl/print.cgi?2858
oraz aktualny obraz aktywności słonecznej(im czerwieńszy kolor tym większa aktywność i szansa pojawienia się zorzy): http://www.swpc.noaa.gov/pmap/gif/pmapN.gif - strona aktualizowana co kilka godzin.
(źródło zdjęcia: www.trustedlog.com)


1.16.2009

Wygląd zorzy















Jak wygląda?

Zorza polarna to jedno z piękniejszych, widowiskowych zjawisk widzianych na ziemi.Mimo, że pojawia się w dzień i w nocy, może być widoczna tylko po zachodzie Słońca.Jej światło jest na tyle słabe, że najlepiej obserwować ją z dala od miasta.Emituje różnokolorowe smugi światła, w zależności na jakiej wysokości się pojawia, od fioletowego przez czerwony do zielonego. Może być nieruchoma - zawieszona na niebie jak mgła, tańcząca - jak chusta rzucona na wiatr lub "strzałkowa" - jak strugi deszczu(tak jest zazwyczaj przy kulminacji zjawiska). Niestety nasze oko nie zawsze jest w stanie zarejestrować wszystkie kolory.
Zapraszam do obejrzenia krótkich filmów:http://www.youtube.com/watch?v=LlKR0SSDEQ0 http://www.youtube.com/watch?v=YJBrMXSn-hU&feature=related
(źródło zdjęcia: www.frombork.art.pl)

Technika zdjęć


Jak robić zdjęcia?

Bez względu na jakość naszego aparatu ustawienia są standardowe, przede wszystkim - długi czas naświetlania(od 8 do 30 sek.żności jak intensywna jest zorza), ostrość w nieskonczoność, przesłona całkowicie otwarta, ISO (przy zwykłych kompaktach) max. 200(ze względu na "szumy"), przy lepszym aparacie 400 i więcej, szeroki kąt widzenia(z mniejszym również warto) i oczywiście statyw!
Życzę udanych zdjęć! (W Polsce ostatnia "porządna" zorza widziana była w 2003r., kolejna powinna pojawić niebawem, a to ze względu na rosnącą aktywność Słońca. Słabsze pojawiają się nawet kilka razy w roku).
(źródło zdjęcia: www.sgibuddhism.ning.com )